Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do przestrzeni biznesowych i przemysłu. Wykorzystuje się je na wiele sposobów. Jednym z nich jest usprawnienie procesów związanych z produkcją. Można choćby wykorzystać nowoczesne oprogramowanie PLM, by poprawić zarządzenie cyklem życia produktu.

Jak wygląda nowoczesna opieka nad produktem na każdym etapie jego życia? Do czego przydają się programy PLM? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

 

Współczesne metody na zarządzanie cyklem życia produktu

 

W dobie powszechnej globalizacji, zarządzanie cyklem życia produktu wbrew pozorom nie jest tak proste. W ramach jednego łańcucha dostaw uczestniczą bowiem różne podmioty (producenci, dostawcy, transport etc.), które wspólnie pracują przy danych łańcuchach dostaw.

Co kryje się pod pojęciem cykl życia produktu? To ciąg zdarzeń od momentu stworzenia koncepcji danego produktu, przez jego funkcjonowanie na rynku, aż do wycofania produktu ze sprzedaży.

Taki proces wymaga oczywiście wykorzystania odpowiednich narzędzi, by udało się udoskonalić poszczególne ogniwa w wielu aspektach – od kwestii czasu i funduszy przeznaczanych na produkt, aż po sprawy ekologii i przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Do tego celu trzeba wykorzystać odpowiednie zarządzanie całym łańcuchem i każdym elementem procesów. Chętnie sięga się zatem po nowoczesne oprogramowanie informatyczne.

 

Zarządzanie cyklem życia produktu – czym jest PLM?

 

Zarządzanie cyklem życia produktu (z ang. Product Life Management, czyli PLM) zawiera w sobie wszystkie procesy, składające się na możliwość wprowadzenia, utrzymania i usunięcia produktu z rynku. W ich skład wchodzi choćby:

  • produkcja,
  • sprzedaż,
  • magazynowanie,
  • transport,
  • wycofanie produktu ze sprzedaży.

W każdy z tych elementów angażuje się inne zespoły, a w wielu przypadkach również odmienne firmy, które mają swoje miejsce w ramach danego łańcucha. W dobie globalizacji niejednokrotnie poszczególne podmioty znajdują się nawet w różnych krajach. Dlatego też do sprawnego zarządzania i przesyłania danych niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie, łączące poszczególne jednostki.

PLM tools

Oprogramowanie PLM a zarządzanie cyklem życia produktu

 

Oprogramowanie PLM to narzędzie pozwalające sprawnie zarządzać cyklem życia produktu. Stanowi centralne repozytorium, aktualizowane w czasie rzeczywistym, do którego trafiają informacje o wszystkim, co dotyczy danego produktu.

Dane, znajdujące się w oprogramowaniu, są nieustannie uzupełniane przez systemy pomiarowe i inne programy, używane do realizacji zadań na poszczególnych etapach życia produktu.

Skoncentrowanie wszystkich informacji w jednym miejscu, nieustanne aktualizowanie ich i łatwy dostęp do danych sprawiają, że codzienne funkcjonowanie firm i łańcuchów dostaw jest znacznie wygodniejsze. Trzeba tylko wybrać oprogramowanie PLM szyte na miarę konkretnych potrzeb.

 

Rozwiązania od SILK PLM a nowoczesne zarządzanie cyklem życia produktu

 

Na rynku można spotkać zróżnicowane programy PLM. Warto wybierać profesjonalne produkty, wyróżniające się łatwością obsługi i wygodą korzystania z takiego repozytorium. Jednym z nich jest system oferowany przez SILK PLM.

Jego największą zaletą jest funkcjonowanie w chmurze, ze stałym dostępem dla wszystkich osób, zaangażowanych w dany cykl życia produktu. Dane aktualizują się na bieżącą, można mieć wgląd do nich z niemal dowolnego punktu na świecie. Takie podejście ułatwia wykorzystywanie narzędzia nawet w największych łańcuchach dostaw, zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów w danych, dzięki cyfryzacji i koncentracji wszystkich informacji w ramach jednego systemu. Pozwala też łatwo zoptymalizować wszystkie procesy oraz obniżyć koszty, dzięki lepszemu oglądowi sytuacji. A to szansa na realne oszczędności oraz lepsze podejmowanie decyzji biznesowych na przyszłość.

Jeśli zatem chciałbyś poprawić funkcjonowanie swojej firmy i szukasz niezawodnych rozwiązań cyfryzacyjnych z obszaru Industry 4.0, sprawdź, jak wiele może Ci zaoferować nowoczesne oprogramowanie PLM, tworzone z pasją przez prawdziwych ekspertów w swojej branży.