Wprowadzanie i utrzymanie produktów na rynku bynajmniej nie jest proste, zwłaszcza gdy funkcjonuje się w konkurencyjnych obszarach i branżach. Wielkim wsparciem w odpowiednim planowaniu wszelkich procesów mogą się okazać usługi PLM.

Kiedy warto wykorzystać narzędzia tego typu i co się do nich zalicza? Co składa się na cykl życia produktu i co zrobić, by jego żywotność była jak największa?

 

Usługi PLM – jak długi może być cykl życia produktu?

 

Czym w ogóle są produkty? To rozwiązania wprowadzane na rynek, do których można zaliczyć zarówno towary, jak i nieco mniej materialne usługi. Ich zadaniem jest zaspokajanie potrzeb odbiorców i wpisywanie się w oczekiwania konkretnego rynku.

W głównej mierze to właśnie od konsumentów i ich upodobań zależy czas życia produktu. Jeśli dany produkty nie zostanie odpowiednio przemyślany, wówczas klienci szybciej tracą zainteresowanie i niezbędne jest wycofanie produktu z rynku lub wprowadzenie w nim poprawek.

Cały cykl życia produktu składa się z kilku etapów. Zalicza się do nich:

  • wprowadzenie,
  • wzrost,
  • dojrzałość,
  • schyłek.

Można je przedstawić na wykresie, w którym jako osie występują czas i wolumen sprzedaży. Początkiem jest rozwój, gdy wykres pnie się do góry, by później stopniowo zacząć spadać, po osiągnięciu najwyższego punktu.

Każdy z etapów jest zbudowany z wielu mniejszych procesów, które wpływają na finalne wyniki sprzedażowe produktu – jego sukces lub porażkę. Zarządzanie cyklem życia wymaga zatem precyzyjnego planowania działań w każdym z momentów. Do tego celu wykorzystuje się usługi PLM, dzięki którym da się usprawnić produkt, by wydłużyć jego okres dojrzałości i co za tym idzie obecności na rynku.

 

Usługi PLM – jak zarządzać cyklem życia produktu?

 

Narzędzia PLM to obecnie najczęściej praktyczne oprogramowanie, jak choćby rozwiązania od SILK PLM. Dzięki niemu da się usprawnić codzienną pracę nie tylko w firmie zajmującej się wytwarzaniem produktu, ale tak naprawdę w całym powiązanym z nią łańcuchu dostaw (magazynach, hurtowniach, sklepach, firmach transportowych).

Wdrożenie cyfrowych rozwiązań PLM sprawia, że wszystkie zaangażowane podmioty otrzymują dostęp do scentralizowanej bazy danych. A to sposób na stworzenie kompleksowego zespołu rzetelnych informacji, lepszej komunikacji (wewnątrz firmy i między ogniwami łańcucha). Takie rozwiązania przynoszą szereg korzyści, wpływających na konkurencyjność danego produktu na rynku.

Cyfryzacja i automatyzacja a usługi PLM – największe korzyści

 

Dlaczego warto zdecydować się na wprowadzenie w swojej firmie narzędzi do zarządzania procesami? Przede wszystkim to sposób na usprawnienie przepływu informacji oraz przechowywanie cennych danych w jednym miejscu, zamiast w kilku rozproszonych systemach. Zmniejsza to ryzyko błędu oraz sprawia, że do potrzebnych danych dostęp mają wszystkie zaangażowane osoby, nie tylko te pracujące w konkretnym przedsiębiorstwie, ale też uczestniczące w całym łańcuchu dostaw.

Co jeszcze można zyskać? Praktyczne usługi PLM to szansa na ograniczenie wąskich gardeł w każdym etapie życia produktu. Dzięki temu staje się on bardziej konkurencyjny oraz generuje większą satysfakcję klientów. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym to szansa na szybsze reagowanie na potrzeby rynku oraz lepsze dopracowanie każdego produktu.

Narzędzia PLM to zatem większa produktywność, napędzanie innowacji, skrócenie czasu potrzebnego do wdrożenia danego rozwiązania na rynek, a także redukcja kosztów i błędów, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

 

Nowoczesne usługi PLM od SILK PLM

 

Oprogramowanie PLM to sposób na spore zyski, jeśli tylko wybierze się narzędzia szyte na miarę potrzeb danej firmy. Takie możliwości daje SILK PLM, narzędzie do zarządzania cyklem życia produktu, opracowane przez doświadczonych specjalistów i działające w chmurze. Dzięki temu dostęp do wszystkich cennych danych ma się z dowolnego miejsca na ziemi. Zwiększa to komfort pracy oraz sprawia, że działanie przy dopracowywanie procesów związanych z produktami jest jeszcze wygodniejsze i prostsze.