Wprowadzanie nowych produktów na rynek to proces, składający się z wielu etapów. Ich odpowiednie zaplanowanie wpływa na rentowność inwestycji, może też być sposobem na osiągnięcie sukcesu na konkurencyjnym rynku. Do tego celu warto wykorzystać nowoczesny PLM system, który wspiera ludzi w lepszym organizowaniu codziennej pracy przy produkcie.

Co warto wiedzieć na temat systemów PLM? Dlaczego powinno się z nich korzystać i czym muszą się wyróżniać, by zoptymalizować cykl życia produktu?

 

PLM system – jak działa?

 

Zarządzanie cyklem życia produktu w firmie określa się jako PLM, pochodzące od angielskiego terminu Product Lifecycle Management. Oznacza to spójną strategię dotyczącą danego towaru, zaplanowaną na wszystkie etapy jego życia, jak:

  • projektowanie,
  • produkcja,
  • wprowadzenie na rynek,
  • modyfikacje,
  • wycofanie z rynku.

Sprawne zarządzanie dotyczy wszystkich kwestii odnośnie produkcji i dystrybucji, czyli zakładu wytwórczego, poddostawców, logistyki, transportu i magazynowania. Z drugiej strony korzysta też z informacji z rynku konsumenckiego oraz opinii docelowego klienta. Wszystko po to, by tworzyć towary idealnie wpisujące się w aktualne zapotrzebowanie, co zwiększa konkurencyjność marki na rynku.

Wszystkie dane na temat produktu trafiają do jednej zintegrowanej bazy danych w ramach systemu PLM, który pozwala nie tylko na przechowywanie ich i grupowanie, ale też na zarządzanie i analizę, by wyciągać wnioski na temat możliwych ścieżek rozwoju na przyszłość.

 

PLM system – korzyści dla przedsiębiorstwa

 

Co można zyskać, jeśli wdroży się w firmie dedykowane oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktów? To skuteczny sposób na wieloaspektową optymalizację licznych procesów, związanych z produkcją. W głównej mierze uzyskuje się dzięki temu redukcję kosztów oraz skrócenie czasu potrzebnego do wprowadzenia danego produktu na rynek. Łatwiej też kontrolować wszelkie zmiany oraz wdrażać modyfikacje w projekcie, by odpowiadać na realne potrzeby odbiorców. Wpływa to oczywiście na poprawę jakości produktu.

Zebranie w jednym miejscu wszystkich danych z każdego etapu życia danego towaru to jednak szansa na rozwój i udoskonalenie nie tylko tego jednego produktu. Informacje z rynku oraz dane z firmy pokazują też dokładnie, co można udoskonalić na przyszłość, by kolejne wprowadzane na rynek towary były jeszcze bardziej konkurencyjne. System PLM to zatem sposób na podejmowanie właściwych decyzji biznesowych w oparciu o realne dane.

 

PLM system od SILK PLM – krok w stronę nowoczesności

 

Istnieje wiele rozwiązań pozwalających na zarządzanie cyklem życia produktu w przedsiębiorstwie. Jednym z ciekawszych jest SILK PLM, dzięki któremu można usprawnić m.in.:

  • projektowanie,
  • planowanie dostaw i zamówień,
  • kontrolę produkcji,
  • logistykę dostaw w całym łańcuchu,
  • sprzedaż.

Wszystkie zebrane dane są przechowywane w chmurze, dzięki czemu zyskuje się do nich zdalny dostęp z dowolnego miejsca na ziemi. Ułatwia to pracę zespołów oraz przyspiesza podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych w oparciu o konkretne informacje, aktualizowane w czasie rzeczywistym w bazie danych. Oznacza to krótszy czas reakcji, skuteczniejszy obieg informacji między członkami zespołu i ogniwami łańcuchów dostaw oraz sprawniejszą analizę danych do wykorzystania w przyszłości.

 

PLM system – przedsiębiorstwa na progu rewolucji przemysłowej

 

Obecnie podstawą konkurencyjności przedsiębiorstwa są dane. Ich zbieranie i analiza pozwalają zyskać przewagę nad rywalami z branży, zwłaszcza gdy używa się do tego wyspecjalizowanych narzędzi, szytych na miarę potrzeb danej firmy.

Warto wdrażać nowoczesne technologie, stawiać na cyfryzację, automatyzację, wspierane przez sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Wszystko po to, by dostarczać jak najlepsze produkty do zadowolonych klientów, a także optymalizować funkcjonowanie każdego działu w swojej firmie. To skuteczny sposób na odniesienie sukcesu oraz wprowadzenie biznesu w XXI wiek i czwartą rewolucję przemysłową, w której dane stanowią podstawę do działania.