Narzędzia PLM – jak zarządzać cyklem życia produktu?

 

Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega konieczność kompleksowego działania przy realizacji rozmaitych procesów produkcyjnych, by osiągać jak najlepsze rezultaty. Szczególnie ważne jest właściwe planowanie cyklu życia produktu, do czego niezbędne są należycie dobrane narzędzia PLM.

Co to takiego i w jaki sposób rozwiązania tego typu usprawniają codzienną pracę? Czym się kierować, podczas poszukiwań najlepszego oprogramowania dla swojej firmy?

 

PLM – zarządzanie cyklem życia produktu

 

Teoretycznie zarządzanie cyklem życia produktu to nic nowego, a sama koncepcja jest rozbudowywana od momentu, gdy ludzie zaczęli produkcję rozmaitych przedmiotów. Jej rozwój nabrał rozpędu wraz z dopracowywaniem strategii produkcyjnych i próbą optymalizacji rozmaitych procesów, składających się na cykl życia produktu.

Czym w ogóle jest produkt? Tym mianem określa się wszystko, co wytwarza się, by zaspokoić potrzeby rynku. Do tej kategorii zaliczają się zatem wszelkie towary, ale też usługi, które stanowią nieco mniej namacalny rodzaj produktów.

Cykl życia produktu to natomiast wieloetapowy proces – od momentu zaprojektowania produktu i wprowadzenia towaru na rynek do wycofania go. Składa się on z czterech głównych etapów:

  • wprowadzenie,
  • wzrost,
  • dojrzałość,
  • schyłek.

Od prawidłowej organizacji pracy oraz optymalizacji działań na każdym z etapów zależy długość trwania cyklu (np. możliwe wydłużenie okresu dojrzałości), co przekłada się oczywiście na większe zyski dla firmy. Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej podmiotów wykorzystuje praktyczne narzędzia PLM, których zadaniem jest poprawa funkcjonowania wszystkich procesów w ramach cyklu życia produktu.

 

Narzędzia PLM – co wykorzystać do zarządzania cyklem życia produktu?

 

Oprócz standardowych metod planowania nowoczesne firmy coraz chętniej wykorzystują dedykowane narzędzia PLM, znacząco ułatwiające codzienną pracę. Są to najczęściej praktyczne systemy informatyczne, które integrują dane i inne systemy biznesowe, wykorzystywane w przedsiębiorstwach.

Stają się one wiarygodnym źródłem informacji, ograniczają ryzyko błędów oraz usprawniają codzienną komunikację pomiędzy różnymi obszarami firmy. W efekcie usprawniają funkcjonowanie całego cyklu życia produktu oraz pozwalają zbierać cenne dane do wykorzystania w przyszłości, do ulepszenia danego produktu, bądź stworzenia kolejnych rozwiązań, jeszcze lepiej odpowiadających potrzebom bieżącym rynku.

Profesjonalne narzędzia PLM – czym powinny się wyróżniać?

 

Nowoczesne oprogramowanie PLM, którego zadaniem jest wsparcie całego procesu produkcji, wdrożenia i późniejszego funkcjonowania produktu na rynku, musi być odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Zły dobór narzędzi nie tylko nie ułatwia pracy, ale też niejednokrotnie utrudnia komunikację, co przekłada się na gorszą organizację codziennej pracy.

Ciekawym rozwiązaniem są systemy PLM działające w chmurze, jak choćby SILK PLM. Dzięki takim narzędziom zyskuje się stały dostęp do wszystkich danych z dowolnego miejsca dla wszystkich osób zaangażowanych w dany projekt. Znacząco ułatwia to działanie, poprawia przepływ informacji, zwłaszcza gdy wszystkie dane są przekazywane do wspólnej bazy w czasie rzeczywistym. To realne wsparcie w organizacji działań oraz bogate źródło informacji do podejmowania lepszych decyzji strategicznych o rozwoju danego produktu lub przyszłości firmy.

 

Narzędzia PLM od SILK PLM – skuteczność, jakość i optymalizacja

 

Oprogramowanie SILK PLM to nowoczesny sposób na sprawne i wygodne zarządzanie całym cyklem życia produktu, z dostępem do wszystkich danych w czasie rzeczywistym. Pozwala to wdrażać konkretne rozwiązania szybciej, efektywniej i taniej, by odnieść jak najwięcej korzyści z obecności danego produktu na rynku.

Wykorzystanie takiego oprogramowania to zatem szansa na wyprzedzenie konkurencji, zyskanie przewagi na rynku oraz lepsze zrozumienie realnych potrzeb rynku i konsumentów. Zawsze warto sięgać po sprawdzone rozwiązania, by zoptymalizować codzienną pracę nad produktem na każdym etapie jego rozwoju i życia.