Agile PLM

 

Strategia agile przy projektowaniu oprogramowania dla nowoczesnego biznesu stała się jednym z ważniejszych modeli działania. To dzięki niej można działać sprawniej oraz lepiej realizować rozmaite zadania, również w przypadku udoskonalania każdego z etapów życia produktu. Tak powstało Agile PLM.

Na czym polega zwinna strategia w przypadku zarządzania cyklem życia produktu? Co warto wiedzieć o takim podejściu do zarządzania pracą w firmie? O tym napiszemy poniżej.

 

Agile PLM – co to znaczy zwinne projektowanie?

 

Filozofia agile w projektowaniu zyskała olbrzymią popularność jako alternatywa dla klasycznej metodyki kaskadowej (Waterfall). W dawnym modelu cała praca programistyczna była od razu precyzyjnie planowana i dzielona na etapy ze ściśle określonym budżetem. Oznacza to, iż wszystkie kluczowe założenia tworzono już na samym początku projektu. W praktyce znacząco wydłużało to czas potrzebny na oddanie działającej aplikacji do klienta.

Wszystko zmieniła strategia Agile, w której nie ustala się całościowego planu działa, a prace dzieli na krótkie sprinty, realizowane w rozproszonych zespołach. Daje to dużą elastyczność i pozwala szybko dostarczyć działające fragmenty programu lub oddać część tworzonego projektu, a następnie działać nad ich udoskonalaniem, zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Wspiera to zatem rozwój i nieustanne dążenie do poprawiania systemów.

Taka filozofia sprawdza się w wielu dziedzinach. Idealnie wpisuje się też w założenia PLM, które wymaga sprawnej organizacji oraz szybkiego reagowania na zmiany na dynamicznych rynkach.

 

Oprogramowanie PLM – wszystko, co warto o nim wiedzieć

 

Do zarządzania cyklem życia produktu stosuje się coraz częściej narzędzia cyfrowe i automatyzujące. Oprogramowanie ma za zadanie wspierać pracę na wszystkich etapach projektowania, testowania, produkcji i obsługi poprodukcyjnej każdego towaru.

Agile PLM to zatem sposób na dokonanie skutecznej i szybkiej transformacji w biznesie, by usprawnić jego funkcjonowanie, zwiększyć efektywność procesów oraz lepiej dostosować się do intensywnie zmieniającej się rzeczywistości. Przydaje się to nie tylko w wielkich podmiotach, ale też w małych i średnich firmach, które dzięki narzędziom informatycznym mogą usprawnić działanie na każdym etapie pracy – we własnym przedsiębiorstwie oraz podczas współpracy z innymi uczestnikami łańcuchów dostaw.

Agile PLM opiera się na kompleksowej bazie danych oraz cyfrowym obiegu informacji, co zwiększa dostępność do niezbędnej wiedzy dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt lub jego konkretny etap.

Takie działanie to zatem sposób na zsynchronizowanie łańcuchów dostaw i toczących się w nich procesów z całościowym planowaniem biznesowym oraz efektywniejszą realizacją działań w modelu rozproszonym nie linearnym, by jak najszybciej zamknąć cykl życia produktu (od projektowania, przez wytworzenie, testowanie, udoskonalanie, do obsługi po produkcji) i dostarczyć go do zadowolonego klienta.

 

Nowoczesne podejście do oprogramowania Agile PLM – rozwiązania dla biznesu

 

Nowoczesne oprogramowanie wykorzystuje się w wielu firmach. Szczególnie dobrze sprawdzają się rozwiązania tworzone w modelu chmurowych, jak systemy dostarczane przez SILK PLM.

W takich systemach otrzymuje się jeszcze wygodniejszy i łatwiejszy dostęp do kluczowych dla projektu danych = zdalnie, z dowolnego miejsca, w czasie rzeczywistym. Pozwala to na wygodną pracę nawet bardzo rozproszonych zespołów, zajmujących się danym etapem działania lub fragmentem projektu. Zwiększa się efektywność, skraca czas potrzebny na realizowanie zadań i podejmowanie decyzji oraz minimalizuje się ryzyko popełnienia groźnych i kosztownych błędów.

Rozwiązania od SILK PLM wspierają zatem skutecznie rozwój nowoczesnych przedsiębiorstw, pragnących zwinnie i sprawnie zarządzać pracą na każdym etapie, nie tylko we własnym zakładzie, ale też na wszystkich pozostałych odcinkach łańcuchów dostaw w lokalnych lub globalnych grupach. Nowoczesne oprogramowanie chmurowe w modelu zwinnym ułatwia pracę i daje szansę na nieustanny rozwój w oparciu o bieżące potrzeby i modyfikacje rynku.